Jarní údržba trávníku (duben až červen)
Jaro je ideálním obdobím pro údržbu trávníku. Po dlouhé zimě se trávník probouzí k životu a začíná růst. Správně provedená jarní údržba pomůže trávníku dosáhnout zdravého a krásného vzhledu po celou sezónu. Následující článek poskytuje několik tipů, jak správně provádět jarní údržbu trávníku.
Sekání:
Nejdůležitější částí péče o trávník je pravidelné sekání. To platí především na jaře a na podzim, kdy trávník roste nejintenzivněji. Trávník by se měl sekat minimálně 1x týdně, v ideálním případě pak 2x týdně. Časté sekání trávníku zabraní jeho vysoušení a trávník také není vystavovaný tak velkému stresu, jako při sekání např. 1x za 14 dní.
Určitě jste už někdy nechali trávník růst několik týdnů v kuse bez sekání, např. kvůli delší dovolené, a po posekání přerostlého trávníku jste si druhý den všimli, že je nějaký žlutý a vyschlý. Přesně proto trávu vždy sekáme max. o 1/3 jeho délky neboli minimálně 1x týdně.
Hnojení:
Jaro je ideální čas pro intenzivní hnojení. Trávník se krásně zazelená, a pokud přes zimu části trávníku vymřely, při dostatečném hnojení se trávník sám dokáže krásně zatáhnout. Pro příklad zde vkládám fotku z mého vlastního trávníku.
Přes zimu se mi v horní části extrémním způsobem rozšířila sněžná plíseň, a zlikvidovala mi značnou část trávníku. Na jaře jsem mu dopřál pořádné množství hnojiva a toto je výsledek. U dlouhodobě zanedbávaných trávníků takového výsledku bez dosetí pravděpodobně nedosáhnete.
Od poloviny června je pak vhodné hnojit hnojivem s vyšším obsahem draslíku než dusíku, protože draslík pomáhá trávníku bojovat se stresem z letního horka.
Vertikutace:
Vertikutaci provádíme vždy na jaře a na podzim. Rozřezáním a pročesáním trávníku se ke kořenům snadněji dostane voda a vzduch, ale především se tím zbavíme travní plsti, která trávník obrazně řečeno dusí a zabraňuje mu růst.
Vertikutaci provádíme podle stavu trávníku pouze jedním směrem, a pokud to nestačí, tak trávník projedeme vertikutátorem ještě kolmo o 90 stupňů.
Dosetí:
Pokud po zimě v trávníku moc trávy nezbylo a nedaří se mu, je na místě dosetí. Před dosetím je vždy vhodné provést vertikutaci pro lepší kontakt osiva s půdou. Po dosetí trávníku je důležité následující 2 týdny trávník zalevat 2x - 4x denně. Stačí jen trochu navlhčit půdu, aby osivo v ideálním případě nikdy nevyschlo. Čím častěji budete v tomto dvou-týdenním období zalévat, tím větší část osiva vzejde a stane se z ní trávník.
Ošetření plevelů:
Na jaře má většina lidí problém s plevelem, především s pampeliškami. Já jsem ve svém trávníku od začátku roku našel pouze jednu jedinou pampelišku, protože jsem trávník v předchozích letech ošetřoval proti plevelu.
Proti skoro veškerému plevelu, který se v trávníku může objevit, se používají přípravky proti dvouděložným plevelům, např. Bofix.
Důležité je mít na paměti, že po dosetí trávníku musíte před postřikem proti plevelům počkat minimálně 5 - 6 týdnů. Na druhou stranu po postřiku můžete trávník dosít už cca za týden.
Všechny tyto úkony nabízíme, proto se na nás neváhejte obrátit.